fbpx Drupal | Řemeslnická sobota 2016 | expozice řemesel Przejdź do treści
Wczytuję...
9.7.2016

Osmá řemeslnická sobota je již minulostí, ale pocitově z ní budeme nadšeni ještě několik týdnů.

Díky v podstatě perfektnímu počasí, (až na ten vítr, který občas zvednul prach), nebylo tak úmorně jako loni, kdy bylo ve stínu 34°C ...

Návštěvníků z celé republiky i Polska přijelo 4 tisíce, přijelo i více rodin s dětmi a ten zájem nás těší nejvíce.

Naprostá většina řemeslníků a stánkařů odjížděla spokojena, a již v pondělí se hlásili na další ročník (!). Uvažujeme však nad tím, že další ročník Řemeslnické soboty budeme pořádat až za dva roky- v roce 2018, ale vše bude včas oznámeno na webových stránkách Muzea řemesel.

Na oficiální zahájení osmé Řemeslnické soboty byl pozván a přijel hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický a místostarosta města Letohradu Martin Hatka. Hejtman si následně se  zájmem  popovídal i s některými řemeslníky a prohlédl i nově  dokončené pokladní centrum a budování nové výstavní plochy v druhém nadzemním patře. Ministerstvo pro místní rozvoj a  Pardubický kraj tento projekt v rámci grantových programů podpořil.

Zajímavostí letošního ročníku  byly historické traktory, které byly stále obklopeny zvídavci a zájemci o pěkné selfí… Překvapivě velký zájem vzbudil bílý veterán Jaguár, který byl pouze doplňkem motorizované sekce exponátů. Jeho odklopená kapota ukazovala, že i motor u auta může  být umělecké dílo. Dokonce bylo slyšet rozhovory mladých moderních dam, jak si vzájemně nadšeně sdělovaly zážitky- "představ si, já jsem se fotila i před traktorem!"
Tradičně byl zájem o ukázky kování koně, mlácení obilí, kovářů a dalších řemeslníků.

Většina návštěvníků Řemeslnické soboty zde bývá poprvé, a tak jsou nadšeni z toho, co jinde na podobných akcích nevidí. Celý den probíhal kulturní program, který uváděly dvě mladé moderátorky. Kromě oblíbených kapel si velké ovace získal i sympatický Vladimír Hron, kterému se u nás velmi líbilo. Těsně před jeho vystoupením  zazářila i malá letohradská hvězdička Eliška s písní od Edith Piaf. Bouřlivý potlesk si vysloužili i rytíři a  Silák Franta, který provazem v zubech utáhl těžký traktor.

Celý den bylo z nádvoří odvysíláno asi 5 vstupů do pořadu  Českého rozhlasu 2 -  Výlety s dvojkou.
Kromě samotného Muzea řemesel bylo představeno i město Letohrad a jeho okolí. Paní redaktorka zpovídala i některé řemeslníky a prodejce vlastních produktů, což mělo i okamžitou reakci, když letohradští doma poslouchali rádio, a zjistili, že se na nádvoří Nového dvora dají koupit bylinky, ještě si pro ně odpoledne  přišli…

Poprvé jsme měli otevřené i naše "Íčko", tedy budoucí pokladní centrum, abychom ho lidem ukázali, než bude plně zprovozněno. 

Do večera jsme ještě vše uklidili, celou neděli se rekreovali a už se těšíme na další ročník.