fbpx Drupal | Řemeslnická sobota 2014 | expozice řemesel Przejdź do treści
Wczytuję...
5. 7. 2014

Řemeslnická sobota splnila očekávání. Kdo v sobotu 5. července nedbal předpovědi prudkých dešťů a bouřek a vyrazil do areálu Muzea řemesel v Letohradu, nelitoval. Pořadatelé opět příjemně překvapili a nadchli příznivce techniky a poctivého řemesla.  Na šestou Řemeslnickou sobotu přijelo z celé republiky přes 130 zručných výrobců a několik již tradičně ze sousedního Polska. Ti nabízeli krásné pletené slaměné klobouky, řezby, šperky a výrobky pletené z papíru. Nepřehlédnutelným soustrojím na nádvoří byla mohutná parní lokomobila s velkou mlátičkou, na které se za pár hodin vymlátila celá fůra snopů, která se následně na mlýnu s pohonem stabilním motorem umlela mouka. Velkou pozornost vzbudila čtveřice autoveteránů, kterými přijeli milovníci starých strojů ze Žamberka a ukázky parní stříkačky z Bořitova. Návštěvníci si nakoupili farmářské výrobky, pohladili si malé sovy a kůzlata. Nádvořím projížděl pár koní s kočárem a kočí zval na projížďku do okolí Nového dvora. Na pořádek dohlíželo četnictvo 1. republiky. Ani krátká přeháňka nepřerušila bohatý kulturní program, kde kromě kapel nejvíce zaujala tanečnice s hadem, tanečník s kruhy Hula Hop, dobová módní přehlídka a perlou odpoledne bylo vystoupení folklorního souboru  Wiolínek z polského Barda. Na louce pod sýpkou bylo také živo, kromě třiceti řemeslníků byla v provozu i oblíbená kovárna s čerty a děti se zde vozili na koních. Celkem prošlo areálem Nového dvora přes čtyři a půl tisíce lidí.
Atmosféru dne nejlépe vystihli sami návštěvníci:  "Jsme nadšeni, dětem se tu velmi líbí, jsme tu již potřetí a přijedeme zase! Pořadatelé vždy nabídnou něco nového!"

P.T.

Autoři fotografií - Jiří Mikyska ml, Pavel Tacl